I grew up on a farm in rural North Dakota and wanted to attend college somewhere close to my rural community. The scholarship I received from FRS and Dickey Rural Telephone Cooperative made a significant impact on my life. It meant so much that someone else saw potential in me and wanted to invest in my education and development. My scholarship deepened my connection with my rural community. It encouraged me to give back to the community that gave so much to me and helped me to become who I am today.”
Kate Martin
- 2004 FRS College Scholarship Winner

2017 FRS Scholarship Winners

$7,000 Everett Kneece Scholarship Winner

Jessica Horan
Triangle Telephone Cooperative, Inc. (MT)
(Northwest Region)


$5,000 Staurulakis Family Scholarship (JSI) Winners

Courtney Wiese
Arvig (MN)
(North Central Region)

Sheridan Reagan
Cap Rock Telephone Cooperative, Inc. (TX)
(Southwest Region)

Dalton Peters
Hamilton Telecommunications (NE)
(Central Region)

Ashstan Voyles
West Carolina Rural Telephone Cooperative, Inc. (SC)
(Southeast Region)


$1,500 TMS Scholarship Winners

Allie Lauren Seavers
WK&T (KY)
(Southeast Region)

Tiga Ward
Blackfoot Telephone Cooperative (MT)
(Northwest Region)

 

$1,250 Broadband Telecom Conference Scholarship Winners

Morgan Fisher
Pembroke Telephone Cooperative (VA)
(Southeast Region)

Kayle Jordan
Randolph Communications (NC)
(Southeast Region)

 

$500 Roger Alan Cox Scholarship Winners

Dylan Knoles
Sandhill Telephone Cooperative (SC)
(Southeast Region)

Victor Figueroa Jimenez
Atlantic Telephone Membership Corporation (ATMC) (NC)
(Southeast Region)

Ivey Brewer
Star Telephone Membership Corporation (NC)
(Southeast Region)

 

$2,500 FRS Scholarship Winners

Southeast Region

Casey Vickers
DTC Communications (TN)

Gabriel Starkey
Farmers Telecommunications Cooperative, Inc. (AL)

Caitlin Fitzwater
Hardy Telecommunications, Inc. (WVA)

Ashlyn Rittenberry
North Central Telephone Cooperative, Inc (TN)

Jack Ward
North Central Telephone Cooperative, Inc (TN)

April Morgan
Peoples Rural Telephone Cooperative (KY)

Corey Crouse
SkyLine Membership Corporation (NC)

Hunter Maines
SkyLine Membership Corporation (NC)

Maria Olson
West Carolina Rural Telephone Cooperative, Inc. (SC)

Darnell Norman
West Carolina Rural Telephone Cooperative, Inc. (SC)

Northeast Region

Kiersten Pratt
Adams Telephone Co-Operative (IL)

Margaret Schleter
NineStar Connect (IN)

Karlee Huber
Wabash Mutual Telephone Company (OH)

Anneka Williams
Waitsfield and Champlain Valley Telecom (VT)

Central Region

Abigail Peiffer
Chariton Valley Telephone Corporation (MO)

Alivia Acklin
Chariton Valley Telephone Corporation (MO)

Marissa Wiederholt
GRM Networks (MO)

Joslyn Seals
GRM Networks (MO)

Natalie Gasseling
Hemingford Cooperative Telephone Company (NE)

Monica Jirak
Nex-Tech (KS)

Taylor McAtee
Peoples Telecommunications, L.L.C. (KS)

Morgan Crockett
Pioneer Communications (KS)

Kylee Trout
Pioneer Communications (KS)

Alexus Schulte 
Steelville Telephone Exchange, Inc. (MO)

North Central Region

Rachel Sauve
Citizens Telephone Cooperative (WI)

Riley Abrahamson
Consolidated Telcom (ND)

Summer Steinwand
Dickey Rural Telephone Cooperative (ND)

Conrad Pederson
Dickey Rural Telephone Cooperative (ND)

Ryan Dietz
Federated Telephone Cooperative (MN)

Hannah Pierson
North Dakota Telephone Company (ND)

Ashley Benes
Paul Bunyan Communications (MN)

Casey Solseng
Polar Communications Mutual Aid Corp. (ND)

Benjamin Ontl
Solarus (WI)

Ellen Schlechter
Venture Communications Cooperative (SD)

Northwest Region

Chandler Allen
3 Rivers Telephone Cooperative, Inc. (MT)

Jordan Baxter
Mid-Rivers Telephone Cooperative, Inc. (MT)

James Clay Johnson
Oregon Telephone Corporation (OR)

Kayla Rae Marshall
Phillips County Telephone Company dba PC Telcom (CO)

Austin Herman
Phillips County Telephone Company dba PC Telcom (CO)

Lindsay Riley
Range Telephone Cooperative, Inc. (MT)

Southwest Region

Ryleigh Carson
Cap Rock Telephone Cooperative, Inc. (TX)

Aleigh Bessonett
Cumby Telephone Cooperative, Inc. (TX)

Dannie Leigh Deason
ENMR Plateau Telecommunications (NM)

Garrett Wright
ENMR Plateau Telecommunications (NM)

Amy Luttmer
Nortex Communications (TX)

Hailey Ashe
Penasco Valley Telephone Cooperative (NM)

Associate Member

Mitch Harpestad
BEVCOMM (MN)